Pánska funkčná bielizeň
Každý cyklista vie, že vrstvenie je alfou a omegou pohodlnej jazdy na bicykli. Ideálnou je práve funkčná bielizeň, ktorá by mala spĺňať – ako už názov napovedá - určité funkcie. Hlavným cieľom termo prádla pre cyklistu by malo byť vytvorenie dobrého teplotného komfortu – čiže udržovať vašu telesnú teplotu. Dôležité je, aby funkčná bielizeň spĺňala kritéria, ktoré od nej požadujete. A na tie sa pozrieme v nasledujúcom texte.
Materiál a funkčnosť
Základom kvalitnej funkčnej bielizne je kvalitný a vhodne zvolený materiál. Niektoré materiály majú chladivý účinok a sú vhodné pri horúcich teplotách a iné zase zahrejú pri nízkych teplotách. Funkčná bielizeň by mala tvoriť prvú vrstvu oblečenia. Na výber máte väčšinou z prírodných alebo syntetických materiálov, prípadne ich kombinácie.
Prírodné materiály sú veľmi príjemné na pokožku. Jedným z najobľúbenejších materiálov je merino vlna. Má výbornú termoreguláciu, dobre odvádza pot a je antibakteriálna. Na jazdu na bicykel nie je ideálna funkčná bielizeň z bavlny. Síce môže byť na tele veľmi príjemná, ale má veľmi zlé izolačné vlastnosti a schne veľmi pomaly.
Syntetické materiály veľmi dobre sajú pot, ktorý zároveň rýchlo schne. Sú väčšinou odolné a elastické, čiže nebránia v pohybe. Pri cyklistickej spodnej bielizni sa môžete najčastejšie stretnúť s polyesterom, polyamidom a elastanom.
Elastan má vysokú elasticitu a veľmi dobrú izoláciu bez obmedzenia pohybu. Avšak je dôležité, aby bol vo vhodnom pomere s inými materiálmi. Polyamid je odolný, pevný a pružný, no horšie odvádza pot. Polyester si drží svoj tvar, je pevný a priedušný.
Veľmi obľúbenými sú práve zmesové materiály, ktoré kombinujú výhody syntetických a výhody prírodných materiálov. V tomto prípade sledujte u funkčnej bielizne materiálové zloženie. To by vám malo prezradiť v akom pomere sa jednotlivé materiály nachádzajú. Napríklad ľahké tielko na bicykel môže mať materiálové zloženie: 48 % merino vlna, 47 % polyamid a 5 % elastan.
Strih
Vhodný strih funkčnej bielizne je rovnako dôležitý ako vhodný materiál. Spodná bielizeň na bicykel by mala byť priliehavá a prispôsobujúca sa telu. Pánsky spodný diel by mal mať navyše výplň, ktorá chráni sedacie svaly. Líši sa od dámskeho spodného dielu veľkosťou aj tvarom na základe anatómie tela.
Spodný diel bielizne sa nosí najmä počas chladnejšieho obdobia. V lete sa neodporúča nosiť pod cyklistické nohavice ďalšiu vrstvu oblečenia. Navyše pánske cyklistické nohavice majú aj cyklovložku, ktorá ochráni sedacie svaly.
V súčasnosti je na trhu na výber veľké množstvo rôznych strihov termo bielizne. Na výber nájdete tričká bez rukávov, s krátkym alebo dlhým rukávom. Taktiež sú k dispozícii termo boxerky, termo nohavice so zabudovanou vložkou alebo termo legíny.
Pohodlie pri jazdení
Pri funkčnej bielizni stojí za to ísť do detailov, keďže tvorí tú najspodnejšiu vrstvu oblečenia. Pri tielku si všímajte, či má spodný plochý lem, aby vás tielko netlačilo v cyklistických nohaviciach.
Samozrejmosťou sú ploché švy na termo bielizni pre maximálny komfort na bicykli. Niektorá spodná bielizeň ponúka rôzne hustoty materiálov s bezšvovými prechodmi v závislosti od zón tela s rozdielnou mierou potenia.
Môžete sa stretnúť aj s funkčnou bielizňou zo sieťkového materiálu, ktorého úlohou je zmenšovať plochu dotyku cyklistického oblečenia so spotenou pokožkou, vďaka čomu vás bude pot menej chladiť.
Na čo si dávať pozor pri výbere pánskej funkčnej bielizne
Dôležitý je výber vhodného materiálu resp. kombinácie rôznych materiálov. Materiály, ako sú merino vlna či polyester, rýchlo odvádzajú pot z pokožky, sú priedušné a rýchloschnúce. Cieľom je, aby funkčná bielizeň udržovala počas jazdy vašu telesnú teplotu. Strih cyklistickej spodnej bielizne by sa mal prispôsobovať vášmu telu. Aj pri funkčnej bielizni platí, že sa oplatí investovať do kvality. Správna prvá vrstva je základom oblečenia na bicykel.