Možno si poviete, že ide iba o cyklistický doplnok, ktorého kvalita počas jazdy na bicykli nehrá až takú dôležitú úlohu, no opak je pravdou. Pýtate sa, že o čom je reč? Hovoríme o cyklistických ponožkách, ktoré rozhodne prispievajú k väčšiemu pohodliu a lepšiemu výkonu pri jazde na bicykli. V nasledujúcich riadkoch sa spoločne pozrieme, aké vlastnosti by dámske cyklistické ponožky mali mať.
Materiál a funkčnosť
Priedušnosť a odvádzanie potu od pokožky – to sú vlastnosti, ktoré by kvalitné cyklistické ponožky rozhodne mali mať. Určite je výhodou ak cykloponožky obsahujú aj antibakteriálnu zložku, ktorá bráni vzniku plesní a nežiadúcim pachom.
Cyklistické ponožky sa tiež delia podľa toho v akom ročnom období ich nosíme, čiže zimné a letné. Letné cyklistické ponožky sú veľmi ľahké, vyrobené z priedušných tkanín, väčšinou sú rýchloschnúce a udržia vaše chodidlá v suchu. Existujú aj modely, ktoré sú vyrábané do extrémne teplého počasia s extra priedušnosťou a výborným odvodom potu.
V zimnom období je dôležitá tepelná izolácia a preto by ste mali siahnuť po cyklistických ponožkách určených na zimu. Vhodným materiálom je prírodná tkanina - merino vlna, ktorá má vynikajúce izolačné a termoregulačné vlastnosti. Zároveň výborne pohlcuje vlhkosť, je priedušná a antibakteriálna.
Väčšinou je pri výrobe cyklistických ponožiek používaná kombinácia prírodných a syntetických materiálov. Je to z toho dôvodu, aby výrobcovia dosiahli všetky potrebné funkčné vlastnosti ponožiek. Z prírodných je najpoužívanejšia vyššie spomínaná merino vlna a zo syntetických najmä polyester, nylon (polyamid), elastan (lycra alebo spandex) a polypropylén. Preto pri výbere cyklistických ponožiek sledujte aj materiálové zloženie, kde nájdete percentuálne zastúpenie jednotlivých materiálov.
Strih
Okrem materiálu, je dôležitý aj strih či konštrukcia ponožiek. Dámske cyklistické ponožky by mali mať ploché švy a okolo prstov by mali byť bezšvové, aby ste predišli otlakom a odreninám. Oblúková podpora priehlavku by mala byť elastická, aby ponožky držali na svojom mieste.
Najmä v prípade cyklistických ponožiek určených na zimu by okolo prstov mala byť zosilnená látka, aby chránila chodidlá pred chladom. Častokrát býva zosilnená látka (väčšinou nylon) aj na päte, aby chránila chodidlo pred trením.
Veľa cyklistiek okrem funkčných vlastností zohľadňuje aj výšku cyklistických ponožiek. Tá sa meria od päty k hornej manžete. Výška ponožiek je otázkou osobného vkusu alebo módnych trendov. Nepísané pravidlo je, že sa volia skôr dlhšie ponožky, približne do polovičky lýtok. No napríklad cyklistky radi siahajú aj po kratších ponožkách, najmä kvôli čo najväčšiemu opáleniu.
Pohodlie pri jazdení
Pre maximálny komfort počas jazdy je dôležité zohľadniť aj hrúbku ponožiek, najmä v súvislosti s veľkosťou cyklistických tretier. Ak si skúšate tretry v letných cyklistických ponožkách, môže sa stať, že v zime vám budú tretry príliš tesné. Pokiaľ používate tie isté cyklistické tretry aj v lete aj v zime, dbajte na to aby ste si ich pri kúpe skúsili aj v zimných aj v letných cyklistických ponožkách.
Každá cyklistka vie, že dizajn ponožiek je aj vec vkusu. Najmä pokiaľ sú ponožky vidieť, určite je fajn ak budú ladiť k zvyšku cyklistického oblečenia. Na trhu nájdete aj ponožky zladené k rôznym limitovaným kolekciám cyklistického oblečenia.
Na čo si dávať pozor pri výbere dámskych cyklistických ponožiek
Pri výbere dámskych ponožiek na bicykel sledujte najmä funkčné vlastnosti ako priedušnosť, odvádzanie potu od pokožky prípadne či obsahujú antibakteriálnu zložku. Kvalitné cyklistické ponožky by mali mať ploché švy, ako prevencia pred otlakmi a odreninami. Pokiaľ nosíte tie isté cyklistické tretry počas celého roka, pre maximálne pohodlie ich odporúčame skúšať v zimných aj v letných cyklistických ponožkách.