Dámske cyklistické návleky
Najmä počas prechodného obdobia sa o slovo hlásia cyklistické návleky. Vyžadujú iba málo miesta, použijete ich iba v prípade potreby a ľahko ich opäť zabalíte a uložíte do zadného vrecka dresu. Podľa čoho však vyberať cyklistické návleky?
Materiál a funkčnosť
Cyklistické návleky by mali nahrádzať dlhé cyklistické oblečenie. Ako cyklistka môžete využiť návleky na ruky, na nohy alebo na kolená. Materiál cyklistických návlekov záleží od toho, v akom počasí jazdíte. Pri nízkych teplotách sú ideálne zateplené návleky, ktoré majú funkčné vlastnosti ako vodoodolnosť alebo vetru odolnosť.
Pokiaľ jazdíte skôr v letnom období v skorých ranných hodinách, vyberajte návleky z tenšieho a priedušného materiálu. No aj tieto dámske cyklo návleky by vás mali dostatočne chrániť pred slnečným žiarením. Ak máte napríklad kĺby náchylné na prechladnutie, určite majte vždy „po ruke“ návleky na kolená.
Strih a veľkosť
Cyklistické návleky by vám mali perfektne sadnúť, nemali by vám padať ani sa zhŕňať. Mali by ste sa v nich cítiť rovnako pohodlne ako v cyklistickom oblečení. Cyklistické návleky bývajú väčšinou šité z jedného kusu materiálu, čím je šitie eliminované iba na jeden plochý šev, čo by malo prispieť k pohodlnosti v sedle bicykla. Mali by byť elastické a ľahko sa navliekať. Niektoré návleky majú zvnútra silikónové prúžky, ktoré zabraňujú padaniu návlekov.
Veľkosť cyklistických návlekov si vyberajte podľa veľkosti vášho cyklistického oblečenia. Pokiaľ máte niektoré proporcie tela napríklad vyrysované, riaďte sa rozmermi veľkostnej tabuľky konkrétnej značky. Väčšinou sú cyklistické návleky označované štandardnými konfekčnými veľkosťami od S po XL.
Návleky na tretry
Keďže tretry bývajú často odvetrané a nedokážu dobre odolať vode a chladu, určite sa vám zídu návleky na tretry. Tie zaručia, aby zostali nohy v suchu a ochránili ich pred vetrom.
K dispozícii sú zateplené, nezateplené či neoprénové návleky na tretry. Výber závisí od toho, v akom ročnom období na bicykli jazdíte. Väčšinou sa rozlišujú modely na zimu a pre zvyšok roka. Neoprén má veľmi dobré termoizolačné vlastnosti, preto je ideálny na zimu. Je však menej priedušný a ťažší.
Návleky na tretry mávajú v spodnej časti otvory, aby sa dali používať spolu s pedálmi. Všetky švy aj zipsy by mali byť vodoodolné. Výhodou sú reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť. Veľkosť návlekov si vyberáte približne podľa veľkosti tretier. Potrebné je však rozlišovať medzi návlekmi na cestnú cyklistiku a návlekmi na MTB tretry.
V poslednej dobe sa veľkej obľube tešia návleky na špičky tretier. Využijete ich najmä počas jarných a jesenných dní. Sú praktické, pretože predĺžia využitie letných tretier a oddialia potrebu použitia návlekov. Výhodou je, že zateplia špičky nôh, majú malé rozmery, univerzálnu veľkosť a ľahko sa s nimi manipuluje. Dokonca v tých najchladnejších dňoch ich môžete využiť ako extra vrstvu pod klasické dámske návleky na tretry.
Na čo si dávať pozor pri výbere dámskych cyklistických návlekov
V prvom rade treba myslieť na to, že cyklistické návleky vás majú chrániť najmä pred chladom. Výhodou je ak plnia aj ďalšie funkčné vlastnosti, ako vetru odolnosť a vodoodolnosť. Netreba zabúdať na výber vhodnej veľkosti, aby vám nepadali a nezhŕňali sa.
Návleky na tretry by mali mať vysokú odolnosť voči vode, vetru a chladu. Väčšinou sa rozlišujú návleky na zimu a zvyšok roka. Pokiaľ hľadáte čo najuniverzálnejšie riešenie, odporúčame vyskúšať špičky na tretry, ktoré sú v posledných rokoch obľúbeným kúskom v cestnej cyklistike.