Dámske cyklistické bundy
Dámske cyklistické bundy
Ste aktívna cyklistka? Tak v tom prípade ste určite už zistili, že klasická bunda vás pred dažďom či vetrom neochráni. To isté sa týka aj strihu klasickej bundy, ktorá je možno vetru odolná, ale na jazde na bicykli by sa mohla zbytočne „trepotať“ a tým vás brzdiť. Aj preto je vhodné zaobstarať si špeciálnu cyklistickú bundu. Na čo si dať pozor pri výbere bundy na bicykel?
Funkčnosť
V prvom rade si ujasnite v akom počasí jazdíte. Ak sadáte na bicykel aj počas dažďa, záleží na ako dlho.
Pokiaľ jazdíte len v lete, kedy je relatívne príjemné počasie, vystačíte si s cyklistickým dresom a pláštenkou v prípade, ak vás prekvapí dážď. Klasické pláštenky sú možno lacnejšie a nepremokavé, ale nie sú až tak priedušné, čiže neodvádzajú pot. Z tohto dôvodu ju odporúčame iba na krátke jazdy alebo na dojazd domov.
Aby ste si dopriali komfortnú jazdu aj počas daždivého a veterného počasia, odporúčame siahnuť po ľahkej bunde do dažďa. Takéto bundy majú aj membránu, častokrát s technológiou Windstopper, ktorá vás ochráni pred vetrom. Sú ľahké, priedušné a väčšinou vyrobené z veľmi príjemného materiálu.
Pred vetrom a chladom vás môže ochrániť aj softshellová bunda, no tá nie je vodoodolná ako cyklistická bunda s membránou. V prípade, že vás prekvapí dážď, majte zbalenú aj pláštenku.
Ak plánujete jazdiť aj počas zimy, odporúčame si zaobstarať originál zimnú cyklistickú bundu. Mala by byť dostatočne zateplená, no zároveň odolná voči vetru, vodoodolná a dostatočne priedušná.
Taktiež pri cyklistických bundách sledujte teplotný komfort, ktorý býva udávaný výrobcom. Rozmedzie stupňov vám napovie do akého počasia je cyklistická bunda vhodná.
Každý cyklista vie, že počasie dokáže riadne prekvapiť, preto nezabúdajte na dostatočné vrstvenie a kvalitnú funkčnú bielizeň. Tá je počas chladných mesiacov dôležitá pre komfortnú jazdu na bicykli.
Strih
Strih dámskej cyklistickej bundy by mal byť anatomický podobne ako u cyklistických dresoch. Cyklistická bunda by vám mala perfektne sedieť a nemala by vás obmedzovať v pohybe. Mala by kopírovať vaše krivky, preto je lepšie nesiahať po pánskych cyklistických bundách, keďže majú trochu iný strih. Veľkosť bundy si vyberajte tak, aby sa vám pod ňu vošli dve alebo tri tenké vrstvy oblečenia. Bunda by sa vám nemala vyhŕňať v páse, nemala by vás ťahať na pleciach, rukávy by nemali byť ani príliš krátke, ale ani dlhé – v zime by mali prekrývať rukavice, aby sa k pokožke nedostala voda, chlad či sneh.
Kvalitná cyklistická bunda by mala byť prepracovaná aj strihovo. Aby boli zaistené lepšie izolačné vlastnosti a menší odpor vetra, mala by vám bunda perfektne sedieť. Chrbtová časť býva predĺžená, aby chránila chrbát pri jazde v predklonenej polohe.
Pohodlie pri jazdení
Keďže počas nepriaznivého počasia býva viditeľnosť na cestách oveľa horšia, cyklistická bunda by mala mať dostatočné množstvo reflexných prvkov. Pokiaľ je na cestách naozaj zhoršená viditeľnosť, určite sa oplatí dokúpiť aj reflexnú vestu.
Kvalitné dámske cyklistické bundy by mali mať vodoodolný zips, utesnené švy či vodoodolné lemy na rukávoch. Bunda by mala byť ľahká a skladná, aby sa dala jednoducho spratať a nezavadzala vám počas jazdy, keď ju nebudete potrebovať.
Vrecká by mali byť umiestnené v zadnej časti bundy podobne ako na cyklistických dresoch. Vhodné je aj vrecko na zips, kde si najmä počas daždivého a veterného počasia môžete uložiť cennosti.
Často dostávame otázku, či na cyklistickej bunde nie je treba aj kapucňu? Pravdou je, že na pravej cyklistickej bunde nenájdete kapucňu. Počas jazdy na bicykli by vás zbytočne brzdila. Navyše zmenší zorný uhol a môže ohroziť vašu bezpečnosť.
Na čo si dať pozor pri výbere dámskej cyklistickej bundy
Najskôr si odpovedzte na otázku, v akom počasí sa chystáte jazdiť? Či hľadáte najmä ochranu pred dažďom a vetrom alebo plánujete sadnúť na bicykel aj počas zimy. Pri kúpe cyklistickej bundy dbajte na kvalitu. Vieme, je to vyššia investícia, ale kvalitná cyklistická bunda vám bude dlho a dobre slúžiť.