Cyklopočítače
Azda žiadny cyklista si už nevie predstaviť jazdu bez cyklopočítača alebo aspoň základného tachometra. Veď koho by nezaujímali najazdené kilometre, tempo či trasa jazdy?
Cyklopočítač alebo inak cyklocomputer je zariadenie, ktoré umožňuje cyklistovi zaznamenávať a sledovať údaje o jazde na bicykli. Cyklopočítačov je na trhu naozaj veľa a s rôznymi funkciami. Výber závisí od vašich preferencií, ako často jazdíte na bicykli prípadne, aký má vaša jazda charakter. Pre lepšiu orientáciu vám prinášame základné informácie o cyklopočítačoch a ich delení.
Funkcie cyklopočítačov
Podľa funkcií delíme cyklopočítače na základné, strednej triedy a vyššej triedy.
Základné tachometre ponúkajú funkcie ako je aktuálna rýchlosť, počet kilometrov počas dňa, celkový počet kilometrov, čas jazdy, prípadne dátum a čas.
Stredná trieda tachometrov ponúka okrem základných už aj pokročilejšie funkcie ako spálené kalórie, priemerná rýchlosť, maximálna rýchlosť, kadencia šliapania, meranie tepu či teplomer.
Pokiaľ ste náročný cyklista, prípadne si užívate dlhé jazdy na bicykli, určite využijete cyklocomputer s najväčším množstvom funkcií. Tieto tachometre sú vybavené okrem vyššie uvedených funkcií aj tréningovými programami, GPS, výškomerom, mapami, sú prepojené s mobilným telefónom a majú wifi aj Bluetooth.
Odolnosť cyklopočítačov
Počas jazdy na bicykli sa nevyhnete ani rôznym poveternostným podmienkam, preto treba dbať na to, aby bol cyklopočítač dostatočne odolný a aby vydržal aj jazdu v daždi. Odolnosť sa udáva pod skratkou IP a odolnosť voči vode je udávaná číselným značením za skratkou IP.
Najmenšia odolnosť je IP X6 a najkvalitnejšie tachometre majú stupeň odolnosti IP X8. Takéto cyklocomputre môžete používať aj počas silného dažďa.
Typy cyklopočítačov
Okrem funkcií delíme cyklopočítače aj podľa spôsobu prenášania signálu a to na drôtové a bezdrôtové.
Veľkou výhodou bezdrôtových cyklopočítačov je jednoduchá inštalácia bez káblov, pretože fungujú pomocou bezdrôtového pripojenia ANT+ a Bluetooth. Ide väčšinou o modely strednej a vyššej triedy. Tento druh cyklopočítačov odporúčame najmä pri jazde v teréne, kde by vám kábel mohol zavadzať. Bezdrôtové tachometre je nutné dobíjať, preto by vás pri výbere mala zaujímať aj kapacita batérie.
Jednou z nevýhod bezdrôtových cyklopočítačov je menšia presnosť, ktorá môže vzniknúť prerušením signálu. Aby bol cyklopočítač čo najspoľahlivejší, senzor by mal byť umiestnený vo vzdialenosti do 80 cm od displeja.
Drôtové tachometre sú so senzorom spojené káblom, čiže aj inštalácia je o niečo zložitejšia. Sú však presnejšie, keďže majú 100 % prenos signálu a zároveň sú lacnejšie. Nevýhodou je kábel, ktorý môže zavadzať a taktiež menej estetický vzhľad. Drôtové tachometre využívajú väčšinou menej nároční cyklisti. Pri inštalácii je potrebné viesť kábel cez prednú brzdu, aby sa pri otočení riadidiel neroztrhol.
Pokiaľ hľadáte naozaj kvalitný cyklopočítač, mali by ste si vybrať vždy kvalitného výrobcu. Najznámejšou značkou je Garmin, ale taktiež vás určite osloví značka Bryton, Wahoo, Lezyne či Sigma. Okrem cyklopočítača si môžete prikúpiť aj ďalšie príslušenstvo, náhradné diely a doplnky.
Na čo si dať pozor pri výbere cyklopočítača
Cyklopočítač patrí k základnému vybaveniu každého cyklistu. Ak ste menej náročný cyklista postačí vám tachometer nižšej triedy so základnými funkciami. Pokiaľ jazdíte často a cyklistika je vaša vášeň, určite využijete cyklopočítač strednej alebo vyššej triedy s pokročilými funkciami ako GPS, tréningové programy, či vyššia odolnosť voči vode.
Bezdrôtové cyklopočítače sú menej presné, preto ak vám až tak nezáleží na estetike, vyberte si drôtový tachometer, ktorý má 100 % prenos signálu. Na druhej strane bezdrôtové cyklopočítače sú jednoduchšie na montáž a obsluhu.
Cyklo radary
Či už ste milovník cykloturistiky alebo cyklista, ktorý trénuje dennodenne, určite nám dáte za pravdu, že v dnešnej dobe je bezpečnosť na cestách dôležitá viac ako kedykoľvek predtým. Počet automobilov na cestách stúpa a s ním žiaľ aj počet nehôd, v ktorých figurujú aj cyklisti.
Dnes už máme na trhu zariadenia, ktoré vedia zvýšiť bezpečnosť cyklistov na cestách – sú nimi spätné cyklo radary. Cyklo radar vďaka kamere upozorní cyklistu na vozidlá, ktoré sa približujú zozadu a v rovnakom čase signalizuje blížiacemu sa vozidlu prítomnosť cyklistu na ceste zvýšením intenzity svietenia zadnej blikačky.
Zjednodušene povedané, pokiaľ máte cykloradar, tak na cyklopočítači alebo mobilnom zariadení vidíte, či sa za vami blížia autá, koľko áut sa blíži akou rýchlosťou a ako sú ďaleko. Zároveň sa zvýši intenzita zadného svetla, čím sa značne zviditeľníte pre blížiace sa autá.
Cyklo radar si môže cyklista prepojiť so svojim cyklopočítačom pomocou ANT+ alebo Bluetooth. ANT+ je bezdrôtový komunikačný protokol, ktorý prenáša dáta medzi rôznymi senzormi – napr. predné a zadné svetlá ovládané priamo z cyklopočítačov. Takisto sú cyklo radary, ktoré sú kompatibilné so smartfónom bez cyklopočítača.
Náš tip: Pokiaľ nemáte čas študovať si rozdiely medzi jednotlivými cykloradarmi a je to pre vás príliš veľa informácií, pomôže vám informácia, že najznámejším a veľmi obľúbeným je radar od značky Garmin Varia RTL515 a jeho najväčšou konkurenciou je model Gardia R300L od značky Bryton.
Či už budete využívať samostatný cyklopočítač alebo spolu s cyklo radarom je len na vás. Zvýšia nie len vašu bezpečnosť, ale aj komfort a výkon, keďže vďaka tejto modernej technológii máte všetky dôležité informácie počas jazdy k dispozícii. V ponuke nájdete aj výhodné kity cyklopočítača a radaru so svetlom.