Prilby na bicykel
Cyklistické prilby
Cyklistická prilba je nevyhnutnou súčasťou každého cyklistu. Ako pri každom športe, aj pri cyklistike platí, že bezpečnosť je na prvom mieste. Preto kvalitná cyklistická prilba jednoznačne patrí do cyklistickej výbavy.
Ako si ju však vybrať? Aby bola ochranná funkcia prilby čo najlepšia, je potrebné zohľadniť viacero faktorov.
Bezpečnosť a materiál
V prvom rade je dôležité, aby cyklistická prilba spĺňala technické normy na európskej úrovni. Cyklistické prilby predávané na Slovensku musia spĺňať normu STN EN 1078. Svetoví výrobcovia používajú na prilbách označenie TÜV.
Najčastejšie sa stretnete s plastovou škrupinou, ktorá je vyplnená špeciálne spracovaným materiálom, ktorý slúži ako výstuž pre pohlcovanie nárazov. Najčastejšie je vyrobený z penového polystyrénu, prípadne v kombinácii s pleteninou hliníka alebo karbónu.
Na trhu nájdete aj prilby na bicykel, ktoré obsahujú systém na ochranu mozgu MIPS®. Prilbu so systémom MIPS® spoznáte podľa žltej vložky a malého žltého loga.
Ide o vrstvu s nízkym trením, ktorá sa nachádza medzi škrupinou EPS a výstelkou prilby a umožňuje posuvný pohyb vo všetkých smeroch. Cieľom je zníženie množstva rotačných síl, ktoré by sa mohli preniesť až na mozog.
Známy je aj certifikát WG11 značky KASK, ktorej prilby patria medzi najznámejšie a zároveň najbezpečnejšie na svete. WG11 je interný protokol prijatý spoločnosťou KASK, ktorý testuje odolnosť prilby proti pôsobeniu rotačných síl na hlavu pri náraze na základe vedeckých poznatkov. Kľúčovým rozdielom v protokole KASK WG11 je technológia prevencie rotačného nárazu, kde väčšina testov sa vykonáva pomocou makiet hlavy, ktorých koeficient trenia je oveľa vyšší ako koeficient ľudskej lebky, a preto neodrážajú realitu. Test KASK WG11 vychádza z údajov o skutočných nehodách.
Ďalšou technológiou zapracovania výplne je in-mold technológia. Penová výplň sa pri vysokej teplote a pod vysokým tlakom vpravuje do pripravenej škrupiny. Vďaka tejto metóde je konštrukcia veľmi pevná.
Veľkosť a zapínanie cyklistickej prilby
Cyklistická prilba by vám mala na hlave perfektne sedieť, nemala by vás nikde tlačiť a nemala by byť príliš tesná ani voľná. Veľkosť prilby na bicykel sa určuje podľa obvodu vašej hlavy v centimetroch. Na reguláciu veľkosti cyklistickej prilby slúži koliesko. Vďaka nemu po nasadení prilby na hlavu upravíte veľkosť obvodu podľa potreby.
Ak plánujete pod cyklistickú prilbu nosiť aj šatku, čiapku alebo čelenku, prispôsobte tomu aj veľkosť prilby, aby vás neskôr zbytočne netlačila.
Ako si správne odmerať obvod hlavy? Pomocou krajčírskeho metra si zmerajte obvod hlavy približne 2 centimetre nad ušami a obočím.
Pri výbere cyklistickej prilby zohľadnite aj systém zapínania. Remienky by vás nemali nikde tlačiť, ťahať ani rezať. Väčšina prilieb ponúka aj nastavenie dĺžky popruhov.
Hmotnosť cyklistickej prilby
Čím je prilba ľahšia, tým lepšie. Najmä pokiaľ plánujete dlhé jazdy na bicykli. Najľahšie sú zvyčajne cestné prilby, ktoré vážia približne do 300 g. Vyššiu hmotnosť majú MTB, downhill, či enduro prilby.
Pohodlie pri jazdení
Cyklistická prilba by mala mať kvalitné odvetranie. To je dôležité najmä v letnom období, kedy počas horúcich dní môže dôjsť k prehriatiu. Čím viac otvorov prilba má, tým menej sa v nej budete potiť.
Ideálne je ak je cyklistická prilba vybavená odnímateľným vnútorným polstrovaním, ktoré vyberiete a jednoducho operiete.
Pre maximálne pohodlie pri jazde môže byť súčasťou prilby aj šilt. Ten je buď odnímateľný alebo v prilbe priamo zabudovaný. Okrem toho, že vás bude chrániť pred slnkom, ochráni vaše oči aj pred kamienkami či pred hmyzom.
Tak ako pri cyklistickom oblečení aj pri prilbe majú svoje miesto reflexné prvky. Niekedy sú priamo súčasťou prilby, inokedy ich je potrebné dokúpiť a prilepiť na povrch prilby.
Základné delenie prilieb a ich vlastnosti:
Cestné prilby
Cestné prilby mávajú zvyčajne nižšiu hmotnosť a veľké množstvo vetracích otvorov. Väčšinou kladú dôraz na aerodynamiku pre maximálny výkon. Súčasťou cestných prilieb nebýva šilt, pretože pri dlhých jazdách a rovnom teréne ho až tak nevyužijete.
MTB prilby
MTB prilby resp. prilby na horskú cyklistiku oproti cestným obsahujú aj šilt nie len ako ochranu pred slnkom, ale aj pred odlietajúcimi kamienkami, s ktorými sa pri zjazde na nerovnom teréne stretnete. Tieto prilby majú väčšinou robustnejšiu konštrukciu, no zároveň skvelé odvetrávanie a viac zakrývajú aj zátylok hlavy.
Aero a triatlon prilby
Aero či triatlon prilby majú dokonalé aerodynamické vlastnosti, skvelé odvetrávanie a nízku hmotnosť. Tieto prilby sa využívajú najmä na časovku a triatlon. Častokrát bývajú testované v aerodynamickom tuneli s cieľom dosiahnuť maximálny výkon.
Detské prilby
Cyklistické prilby pre deti musia spĺňať najmä ochrannú funkciu. Každé dieťa ocení prilbu so zaujímavým dizajnom a tak docielite, že bude chcieť prilbu nosiť. Myslite na to, že u detí nepatrí prilba len na bicykel, ale aj na kolobežku, korčule, skateboard, odrážadlo či sedačku.
Určite pre dieťa nekupujte väčšiu prilbu s vidinou, že do nej dorastie a využije ju dlhší čas.
Na čo si dať pozor pri výbere cyklistickej prilby
V prvom rade dbajte na to, aby prilba spĺňala technické normy. Pri výbere zohľadnite výstuž prilby, ktorá môže byť zapracovaná rôznymi technológiami ako in-mold, double in-mold či MIPS.
Dôležité je, aby ste mali cyklistickú prilbu vhodnej veľkosti a zároveň vhodnú pre váš štýl cyklistiky. Najčastejšie ide o cestné, MTB a aero či triatlon prilby. Podľa toho zvoľte aj vhodnú hmotnosť prilby.
Neodmysliteľnou súčasťou je kvalitné odvetrávanie. Čím viac vetracích otvorov, tým sa menej budete potiť. Výhodou je odnímateľné čalúnenie, ktoré ľahko vyberiete a operiete.
Cyklistickú prilbu vymieňajte zhruba po 5 rokoch. Samozrejme všetko závisí od toho ako často prilbu využívate. Pokiaľ dôjde k tvrdému nárazu, odporúčame prilbu vymeniť ihneď, pretože už nemusí mať dostatočné ochranné vlastnosti.